Zwyczaje komunijne

Przyrzeczenie abstynenckie przed przystąpieniem do Pierwszej Komunii

Pierwsza Komunia Święta jest bardzo ważnym wydarzeniem zarówno dla dzieci przystępujących do tego sakramentu jak i dla ich rodziców. W związku z tym wydarzeniem pojawia się wiele zwyczajów, obowiązków oraz tradycji, które od lat są praktykowane w wielu parafiach. Jednym z nich jest zwyczaj składania przyrzeczenia abstynenckiego przez dzieci pierwszokomunijne. Jest to temat kontrowersyjny i prowadzi do sporów pomiędzy proboszczami parafii a rodzicami. Z jednej strony episkopat zachęca księży do kontynuowania tej tradycji i nakłaniania dzieci do składania aktu przyrzeczenia abstynencji do osiągnięcia przez nie pełnoletności, z drugiej strony natomiast nie podoba się to rodzicom dzieci pierwszokomunijnych, którzy uważają, że nie do końca dobre jest przyrzekanie przez dziecko czegoś, czego do końca nie pojmują.

Co to jest przyrzeczenie abstynenckie?
Dzieci, które przystępują do Pierwszej Komunii Świętej, poprzez złożenie przyrzeczenia abstynenckiego obiecują, że nie będą pić alkoholu do 18. roku życia. Wyjątkiem jest tutaj spożywanie wina mszalnego jako „Krwi Chrystusa”. W tym wypadku złożona obietnica nie zostanie uznana za złamaną.

Przyrzeczenie abstynenckie składane podczas Pierwszej Komunii Świętej.
Temat przyrzeczenia abstynenckiego pojawia się nie tylko podczas Pierwszej Komunii Świętej ale również podczas sakramentu Bierzmowania. Wiele parafii cały czas praktykuje ten zwyczaj, podkreślając przy tym aby przyjęcie komunijne odbywało się również bez alkoholu aby dać dobry przykład dzieciom. Jest to również zgodne z polskim prawem, które zabrania sprzedawania i spożywania alkoholu nieletnim. Możemy jednak spotkać też takie parafie, które od tej tradycji odchodzą. Czy zastanawialiście się dlaczego?

Niektóre parafie rezygnują z obowiązku składania przyrzeczenia abstynencji.
Oprócz parafii, które uznają przyrzeczenie abstynencji jako nierozłączny element Pierwszej Komunii Świętej, są też takie, które decydują się zrezygnować z tego aktu – tłumacząc to tym, że rodzice nie chcą, aby ich dzieci składały ślubowanie, nie do końca rozumiejąc, o co w nim chodzi.

Jaki jest stosunek episkopatu do przyrzeczenia abstynencji?
Episkopat opowiada się za kontynuowaniem zwyczaju składania przyrzeczenia abstynencji podczas Pierwszej Komunii Świętej. Uważa się, że przestrzeganie przyrzeczeń abstynenckich przyczynia się do prawidłowego rozwoju dziecka w wielu najważniejszych sferach, w tym rozwoju psychicznego, duchowego, biologicznego, społecznego oraz religijno-moralnego.

Przyrzeczenie rodziców z okazji Pierwszej Komunii Świętej.
W niektórych parafiach oprócz przyrzeczeń składanych przez dzieci pierwszokomunijne możemy również spotkać się z przyrzeczeniami składanymi przez rodziców. Niektórzy rodzice decydują się również z tej okazji złożyć przyrzeczenie abstynenckie na jakiś czas np. 1 roku, inni, jak podkreślają, aby godnie i po chrześcijańsku przeżyć to Wielkie Święto swojego dziecka – składają przyrzeczenie, że z racji okazji Pierwszej Komunii Świętej ich dziecka zobowiązują się nie pić ani nie częstować nikogo alkoholem podczas samej uroczystości oraz w inne dni, które będą z nią związane.

Jak oceniasz ten artykuł?
[Oddanych ocen: 1 Średnia ocena: 5]
Leave a Comment