Categories: Dekoracje komunijne

Bukiety i wiązanki komunijne dla dziewczynek

Kwiaty od zawsze były wykorzystywane do dekoracji na wszelkich uroczystościach, szczególnie w okresie letnim i wiosennym. Majowy czas sprzyja wykorzystywaniu kwiatów przy aranżacjach kościelnych, ubieraniu sal i restauracji, tworzeniu dekoracji domowych a także wzbogacaniu damskiej oraz męskiej garderoby. Dekorowanie stołów, wianuszki komunijne, kwiaty w butonierkach to tylko niektóre z zastosowań dobrodziejstw Matki Natury. Jednak najszersze możliwości ich zastosowania dają komunijne bukieciki.

W zależności od rodziców, parafii oraz księdza prowadzącego dzieci do sakramentu Pierwszej Komunii, dzieci mogą trzymać w rękach świecę, obrazek, różaniec lub modlitewnik. W przypadku dziewczynek – najprawdopodobniej poprzez podążanie za modą weselną – do tego asortymentu dochodzą również bukieciki komunijne.

Bukiet komunijny nie tylko urozmaici dziewczęcą albę lub sukienkę. Podkreślają one dodatkowo doniosłość komunijnej mszy świętej. Jednak jak każde inne elementy wystroju wymagają one odpowiedniego przygotowania. Dzisiaj poradzimy wam jak powinien wyglądać bukiecik komunijny i z jakich kwiatów powinien się składać. Artykuł będzie przydatny zarówno dla osób, które chcą samodzielnie przygotować bukiet kwiatów dla swojej córki, jak i dla tych, którzy będą zlecać jego wykonanie florystom i kwiaciarkom.

Jakie kwiaty wybrać do bukieciku komunijnego?

Podczas komunijnej oprawy dominującym kolorem jest biel. Towarzyszy ona całej uroczystości, począwszy od strojów pierwszokomunijnych aż po dekoracje kościołów i restauracji. Dlatego w tej tonacji powinna być utrzymana również wiązanka komunijna. Aby tak się stało musimy skorzystać z konkretnych gatunków kwiatów. Do wyboru mamy między innymi stokrotki, konwalie, róże, eustomy, gipsówka, hortensje, lilie, chryzantemy, storczyki i goździki.

Najważniejsze będzie odpowiednie wyważenie kwiatów. Bukiecik komunijny musi być znacznie skromniejszy od tych które kojarzymy z uroczystościami weselnymi. Do konstrukcji bukieciku użyjmy mikrofonów z gąbką florystyczną, a same kwiaty łączmy ze sobą klejem na zimno. 

Podczas tworzenia bukietu komunijnego z żywych kwiatów musimy brać pod uwagę mocne alergeny, które znajdujemy w niektórych kwiatach. Mogą one wywołać u dzieci kaszel, łzawienie oczu lub katar. Dotyczy to przeważnie lilii, konwalii oraz narcyzów. Dlatego musimy wziąć pod uwagę fakt, czy nasze dziecko jest podatne na alergie.

Do odpowiedniego wyważenia kolorystyki potrzebne będą dodatkowe elementy w naszej wiązance, które wprowadzą ciekawe urozmaicenie dla pięknych, wiosennych kwiatów.

Co oprócz kwiatów do bukieciku?

Niewielkie cięte kwiat stanowią podstawę każdego bukietu, jednak warto aby wśród nich znajdywały się dodatkowe elementy ozdobne. Do najpopularniejszych z nich należą: bibuła, wstęgi, tasiemki oraz kokardki. Można również skorzystać z niewielkiej ilości srebrnego brokatu.

Przede wszystkim skromność

Bukiety komunijne, podobnie jak wianuszki na głowę, biżuteria czy inne elementy garderoby są jedynie dodatkiem, a nie głównym elementem kreacji. Z tego powodu bukiet kwiatów nie powinien być zbyt okazały. Bukiecik komunijny powinien być przede wszystkim dopasowany do postury, a także wzrostu dziecka. Zbyt duża oraz bogata wiązanka kwiatów może być dla dziewczynki zbyt ciężka, przyprawić przez to sporo kłopotów,a także sprawić że dziecko się będzie czuło niekomfortowo podczas mszy świętej.

Jak zadbać o trwałość bukieciku komunijnego?

Z zakupem bukietów lub kwiatów potrzebnych do ich wykonania powinniśmy się wstrzymać do ostatniej chwili. Jednak musimy mieć na uwadze fakt, że w ten sam sposób postąpi reszta rodziców.

Bardzo ważne jest, aby bukiet odpowiednio przechowywać. Wtedy może on wytrzymać nawet przez cały Biały Tydzień. Odpowiednim konserwantem dla kwiatów będą woda oraz niska temperatura. Bukiet możemy zatem lekko owinąć w wilgotną bibułę, a następnie folię. Tak zawinięte kwiaty przełożyć do lodówki. Nie bez znaczenia będzie również gatunek kwiatu, z którego wykonany został bukiet.

Jak oceniasz ten artykuł?
[Oddanych ocen: 1 Średnia ocena: 5]
Leave a Comment