Potrawy komunijne

Niezawodny komunijny sernik z frużeliną wiśniową

Serniki cieszą się sporą popularnością na każdej większej uroczystości. Nie omija to również przyjęć komunijnych. Odpowiednio przygotowany, a przede wszystkim udekorowany sernik umili Twoim gościom popołudniową kawę lub herbatę. Daj im powód do wychwalania Twoich wypieków i przygotuj przepyszny sernik według sprawdzonego przepisu.

Składniki na spód:
herbatniki maślane (15 dag),
masło (80 g).

Masa:
ser biały (1 kg),
cuker (250g)
mąka (3 łyżki),
jajka (3 szt.),
śmietana 18% (200g)
cytryna (skórka).

Frużelina wiśniowa: 
wiśnie (1kg),
cukier (1/2 szklanki),
cytryna (sok z połowy cytryny),
mąka ziemniaczana (5 łyżek),
woda (1/2 szklanki).

Jak przygotować spód do sernika?

1. Drobne pokruszone herbatniki roztłuc. Dodać do nich roztopione i ostudzone masło. Wymieszać, a następnie tak przygotowaną masę ciasteczkową wyłożyć na dno tortownicy, wygładzić oraz mocno docisnąć (nasz przepis wykonujemy na tortownicy 24 cm). Całość wstawiamy do lodówki na około pół godziny.

Jak przygotować ser?

Przy pomocy maszynki do mięsa, dwukrotnie zemleć ser, a następnie dodać do niego cukier, jaja, mąkę i śmietanę, a także startą (wcześniej sparzoną) skórkę z cytryny. Teraz musimy dokładnie zmiksować całość, aby dobrze połączyć wszystkie składniki.

Łączymy spód z serem

Wylewamy przygotowaną masę do tortownicy na wcześniej przygotowany spód z ciastek. Tortownicę od spodu i boków wyłożyć grubą folią aluminiową (ważne jest, aby wypuścić duży fragment folii na zewnątrz, aby móc zawinąć go na górze tortownicy skierowując lekko do środka).

Tak przygotowaną tortownicę wraz z zawartością wstawiamy do większej blachy, na którą będziemy powoli dolewać wrzątek (aż do połowy wysokości blach). Sernika wstawiamy do nagrzanego do 180 stopni C piekarnika. Po upływie 45 minut zmniejszamy temperaturę do 160 stopni i kontynuujemy pieczenie przez kolejne 30 minut. Przydatna tu będzie wcześniej przygotowana folia, którą przykrywamy wierzch. Po upływie wspomnianego czasu studzimy ciasto przy otwartym piekarniku.

Jak zrobić frużelinę wiśniową?

Wydrylowane wiśnie przekładamy do małego garnuszka. Wciskamy do nich sok z cytryny, dodajemy cukier i mieszamy. Tak przygotowaną konsystencję odstawiamy na około 20 minut. Po upływie tego czasu gotujemy owoce przez jedną minutę, cały czas mieszając. W celu zagęszczenia frużeliny mieszamy mąkę ziemniaczaną z wodą i powoli dodajemy do gotujących się owoców cały czas bardzo energicznie mieszając. Masa jest gotowa, musimy ją teraz jedynie ostudzić. Jeżeli jest ona zbyt rzadka, dodajemy więcej mąki ziemniaczanej (identycznie jak opisano powyżej).

Sposób podania

Sernik podajemy na zimno i polewamy ostudzoną frużeliną wiśniową. Dla dekoracji możemy skorzystać również z kostki gorzkiej czekolady lub bitej śmietany. Życzymy udanych wypieków!

Jak oceniasz ten artykuł?
[Oddanych ocen: 0 Średnia ocena: 0]
Leave a Comment