Komunia Święta wielu dzieciom kojarzy się niestety jedynie z prezentami. Zapominamy, że uroczystość przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej to przede wszystkim dzień o charakterze religijnym, więc prezenty powinny odgrywać rolę drugoplanową. Każdego roku wręczamy prezenty z coraz większym rozmachem. Nawyki te pochodzą pewnie z tradycji weselnych, jednak o ile w tym przypadku można usprawiedliwić ten zwyczaj potrzebą pomocy młodym na start, o tyle wręczanie drogich prezentów komunijnych nie ma sensu.

Rola rodziców

Dzieci zawsze są łakome na drogie prezenty, szczególnie że wzajemnie się między sobą napędzają komunijnym szałem. W tej sytuacji rodzice powinni studzić ich apetyty i wytłumaczyć czym tak naprawdę jest sakrament Komunii i co w tym dniu jest najważniejsze.

Nasze pociechy przystępując do Pierwszej Komunii mają zazwyczaj 9 lat. To wiek, w którym trudno oszacować im realną wartość większych pieniędzy. Coraz częściej dzieci w tym wieku mają już w zasadzie wszystko czego potrzebują i kupienie kolejnego laptopa, tabletu, roweru czy wszelkich gadżetów elektronicznych nie ma sensu.

W polskiej tradycji jest to już powszechnie przyjęty zwyczaj. Oczywistą sprawą jest, że dziewięciolatki nie potrafią właściwie oszacować wartości większych kwot pieniędzy i nie ucieszą się z nich. Coraz częściej jednak bywa tak, że dzieci naprawdę mają już wszystko. Kupowanie kolejnej zabawki czy elektronicznego gadżetu w takiej sytuacji nie ma sensu.

Wręczanie i otwieranie kopert

Jeżeli zdecydujemy się na wręczenie koperty zamiast prezentu fizycznego, powinniśmy przekazać go dziecku w obecności rodziców (lub dać bezpośrednio rodzicom na oczach dziecka). Musimy uczulić nasze dziecko – które z natury jest zawsze ciekawskie – aby nie otwierać koperty i nie sprawdzać jej zawartości przy gościach. Może to wywołać kłopotliwą i niezręczna sytuację dla obu stron.

 

Jak oceniasz ten artykuł?
[Oddanych ocen: 1 Średnia ocena: 5]
Leave a Comment