Alba komunijna jest jednym z najczęściej noszonych form odzieży liturgicznej przez dzieci pierwszokomunijne. W tradycji kościoła rzymskokatolickiego przyjęto albę jako luźną tunikę w kolorze białym, przewiązaną w pasie cingulum. W tej formie alba liturgiczna przetrwała setki lat, do czasów współczesnych.
Obecnie coraz więcej rodziców kwestionuje wygląd alby liturgicznej jako formy ubrania dla dziecka pierwszokomunijnego, twierdząc, że alba komunijna wygląda tandetnie. Faktem jest, że wiele alb liturgicznych, szytych w Polsce odszywane jest byle jak, byle tanio. Wtedy możemy mieć do czynienia de facto z przysłowiowym workiem pokutnym. W tym roku miałem tą przyjemność uczestniczyć w Pierwszej Komunii w jednej z mazowieckich miejscowości – celowo nie podam nazwy, żeby nie obrazić producenta. W tym przypadku stwierdzeniu „worek pokutny” nie sposób przyznać racji.
Alba liturgiczna ma swój fason
Z drugiej strony – przecież albę, jak każde ubranie można odszyć prawidłowo. Mamy do czynienia na rynku z kilkoma ciekawymi producentami strojów komunijnych, którzy przywiązują wagę do jakości odszycia i do formy, którą alba komunijna przyjmuje. Zachowanie odpowiedniej proporcji, równo rozłożonych kontrafałd oraz odpowiednie wyprofilowanie wcięcia w talii sprawia, że alba liturgiczna – mimo, że noszona luźno, może wyglądać atrakcyjnie.
Wbrew pozorom dobre uszycie alby komunijnej wymaga sporych umiejętności krawcowej, a przede wszystkim krojczego – osoby, która kroi materiał. Szukając alb liturgicznych, które już na pierwszy rzut oka wyglądają atrakcyjnie można trafić na strony kilku producentów, którzy faktycznie potrafią uczynić z alby liturgicznej produkt estetyczny, elegancki i nowoczesny, pasujący do współczesnych czasów mimo swojej kilkusetletniej tradycji.
Materiał na albę komunijną
Istotnym kryterium, poza walorami estetycznymi stanowią także walory użytkowe. W tym przypadku materiał odgrywa znaczącą rolę. Wybór może paść zarówno na tkaniny naturalne, jak i syntetyki. Wbrew pozorom – w przypadku alb komunijnych lepiej zdecydować się na mieszankę poliestrową, z których najlepszą opcję stanowi dobrej jakości strecz.
Alternatywnie spotkają Państwo na rynku żorżetę czy – tkaninę poliestrową, mięsistą i solidną w dotyku, którą jednak charakteryzuje kolor bardziej zbliżony do ecru oraz kaszmiro-strecz – materiał bardzo tani i cienki do tego stopnia, że prawie półprzezroczysty.
Alba wykonana ze zbyt cienkiego lub mnącego się materiału nigdy nie uzyska właściwej formy i elegancji, z kolei gruba, mięsista tkanina sprawi, że przy nieco wyższej temperaturze nasze dziecko bardzo szybko się przegrzeje w takim stroju.
Alba liturgiczna może być efektowna
Tak, zdecydowanie alba liturgiczna do Pierwszej Komunii może być efektowna. Trzeba tylko zadbać o właściwy fason, odpowiednio wytaliowany i dostosowany do sylwetki dziecka oraz dobrej jakości materiał. Co więcej – w wielu przypadkach okazuje się, że alba liturgiczna jest najlepszym wyborem – gdyż pozwala zamaskować pewne niedoskonałości sylwetki, jest relatywnie tania oraz dobrze się prezentuje w przypadku całych grup komunijnych ubranych jednorodnie.