Facebook
    Pierwsza KomuniaPierwsza Komunia
    Dołącz do grupy na facebooku
    • Wydatki
    • Firmy
    • Katechizm
      • Mały katechizm
      • Modlitwy na różne okazje
      • Pierwsza spowiedź
      • Przygotowanie duchowne
      • Sakrament Pierwszej Komunii
    • Moda
      • Chłopcy w dniu Pierwszej Komunii
        • Ubiór komunijny chłopców
        • Dodatki do ubioru dla chłopców
      • Dziewczynki w dniu Pierwszej Komunii
    • Pieśni
    • Potrawy
      • Torty komunijne
    • Przyjęcie
      • Dekoracje sali
      • Dekoracje stołu
      • DIY
      • Komunia w plenerze
    • Rozmowy o Komunii
      • Zwyczaje komunijne
    • Uroczystość
      • Dekoracje komunijne
      • Życzenia komunijne
    Pierwsza KomuniaPierwsza Komunia
    Pierwsza Komunia » Rozmowy o Komunii » Co należy ustalić na spotkaniu organizacyjnym dla rodziców dzieci pierwszokomunijnych?
    Rozmowy o Komunii

    Co należy ustalić na spotkaniu organizacyjnym dla rodziców dzieci pierwszokomunijnych?

    Co należy ustalić, o czym nie można zapomnieć i jakie tematy trzeba poruszyć na spotkaniu rodziców?
    FilipAutor Filip22 sierpnia 2023Brak komentarzy5 min czytania
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    spotkanie rodziców przed pierwszą komunią dzieci
    organizacyjne zebranie rodziców przed Pierwszą Komunią dzieci
    Udostępnij
    Facebook Twitter Pinterest WhatsApp Email

    Spotkanie organizacyjne rodziców przed Pierwszą Komunią dzieci to ważne wydarzenie, na którym można ustalić wiele istotnych rzeczy i omówić ważne kwestie związane z przygotowaniami do tego sakramentu.

    W zależności od wielkości parafii, do komunii jednocześnie przystępuje kilkoro lub ponad sto dzieci. Im większa komunia tym trudniej ustalić wszystkie formalności. Często takim spotkaniom przewodniczy katecheta. Nieoceniona jest również wiedza wielu rodziców, którzy nie po raz pierwszy mierzą się z obowiązkiem przygotowań komunijnych.

    Wszystko można zamknąć w kilku punktach lecz zachęcamy do zapoznania się z całym artykułem ponieważ w rozwinięciu opisane są bardzo ważne kwestie, które można przeoczyć.

    1. Ustalenie terminu ceremonii
    2. Wybranie osoby/osób odpowiedzialnych za zamówienia niezbędnych rzeczy
    3. Wybór wyprawki komunijnej i jej zamówienie
    4. Wybór ubioru dla dzieci
    5. Wybór dekoracji kościelnych
    6. Ustalenie innych rzeczy niezbędnych do zakupienia
    7. Ustalenie podziału obowiązków dot. sprzątania kościoła
    8. Wyznaczenie osób, które mają brać czynny udział w ceremonii
    9. Dzielenie się informacjami

    Kiedy powinno się odbyć spotkanie rodziców

    Rzadko kiedy udaje się zamknąć wszystko na jednym spotkaniu, ponieważ zadania które trzeba realizować są mocno rozciągnięte w czasie. Niektóre z decyzji muszą być podjęte bez zbędnej zwłoki czasu. Dlatego ważne jest, aby pierwsze spotkanie odbyło się – w najgorszym wypadku – już na samym początku września. Ponieważ październik jest miesiącem różańcowym, niezbędne jest zamówienie wyprawki komunijnej dla dzieci. Choć produkty można zamówić od ręki, a czas dostawy jest bardzo krótki, to jednak pojawia się problem, zbierania wpłat od wszystkich rodziców, co czasami bardzo utrudnia organizację.

    Co powinniśmy wiedzieć lub przygotować idąc na spotkanie rodziców?

    Wyznaczenie terminu Pierwszej Komunii

    Wiele parafii ma z góry ustaloną datę, w której odbywają się Pierwsze Komunie. Jednak nie jest to regułą. Ustalenie terminu ceremonii jest zatem kwestią kluczową tego spotkania. To podstawowa informacja, która musi być dostępna dla wszystkich uczestników.

    Wyznaczenie skarbnika

    Ponieważ organizacja Komunii Świętej wiąże się z wieloma zakupami, ważne jest wyznaczenie skarbnika lub skarbników jeżeli zakupy zostaną podzielone na poszczególne osoby.

    Wyprawka komunijna

    Kolejnym tematem jest wyżej wspomniana wyprawka komunijna. Rodzice powinni ustalić jej zakres (przeważnie jest to tylko różaniec, medalik i książeczka, jednak niekiedy również rodzice decydują się na świece lub inne dodatki – dowiedz się więcej o komunijnej wyprawce). Szybka decyzja, wybór odpowiednich modeli i egzemplarzy produktów oraz zebranie pieniędzy jest niezbędne, aby na czas zakupić dzieciom odpowiednie dewocjonalia. Często rodzice decydują się także na zamówienie personalizowanych dewocjonaliów (np. książeczek z imieniem dziecka), wówczas czas na zamówienie drastycznie nam się skraca.

    Wybór stroju komunijnego

    W wielu parafiach rodzice decydują się na jeden spójny strój dla wszystkich chłopców i wszystkich dziewczynek. Niekiedy to ułatwia sprawę, ponieważ umożliwia złożenie hurtowego zamówienia. Jednak należy wtedy również nie odkładać tematu na później, ponieważ wiele firm sprzedających stroje komunijne zaprzestaje sprzedaży już na kilka miesięcy przed majem. Może być również tak, że rodzice zechcą ubrać dziecko indywidualnie, ponieważ mają albę, sukienkę lub garnitur np. po starszym dziecku.

    Wybór dekoracji komunijnych

    Świątynia wymaga odpowiedniego przystrojenia. Często rodzice decydują się na dekoratora z zewnątrz, ale jeszcze częściej dekorują kościół na własną rękę. W obu przypadkach jest jednak potrzebne ustalenie szczegółów. Jeżeli decydujemy się na dekoracje styropianowe z imionami dzieci, musimy wybrać odpowiedni model, spisać imiona dzieci i zamówić tak szybko jak się da, ponieważ im bliżej terminów komunijnych, tym większe obłożenie w firmach zajmujących się produkcją takich ozdób. Dlatego zorientowanie się w modelach i cenach a następnie podjęcie finalnej decyzji i wyznaczenie osoby odpowiedzialnej za zamówienie jest niezbędne już na pierwszym spotkaniu. Wielokrotnie rodzice przeciągają ten temat i finalnie nie są już w stanie złożyć zamówienia, przez co konieczne jest wtedy zwoływanie kolejnego spotkania i wspólne szukanie rozwiązania.

    Kolejnym tematem związanym z dekoracją kościoła są kwiaty. Niezbędna będzie wcześniejsza rezerwacja, wyznaczenie osoby odpowiedzialnej oraz założenie budżetu na ten cel.

    Ustalenie wszystkich innych rzeczy, które trzeba zakupić, zebranie pieniędzy i złożenie zamówienia

    Zbyt długie czekanie ze złożeniem zamówienia to nie tylko ryzyko, że nie uda nam się kupić odpowiednich produktów. Na bieżąco zmieniają się również ceny. Dlatego ważne jest aby wszystkie zakupy zrobić od razu po zebraniu składek. W przeciwnym wypadku kłopotliwe będzie zbieranie po kolejnych kilka złotych od każdego z rodziców.

    Ważnymi rzeczami, które często kupują rodzice to prezenty dla katechetów w ramach podziękowania za przygotowanie do Pierwsze Komunii i prezent dla pozostałych księży obecnych na mszy świętej. Powinniśmy również przewidzieć budżet na wynagrodzenie dla organisty.

    Częstym zwyczajem jest też zbiórka rodziców na dar dla kościoła. Może to być obrus na ołtarz, szaty liturgiczne dla księży lub dowolny inny wydatek, który służyć będzie świątyni.

    Podział obowiązków przy sprzątaniu kościoła

    Sporządźcie listę wszystkich zadań, które muszą być wykonane przed Mszą Komunijną. To mogą być takie czynności jak odkurzanie, mycie okien, układanie ławek, ozdabianie ołtarza czy posprzątanie terenu dookoła kościoła. Na spotkaniu ustalcie, które rodziny biorą odpowiedzialność za konkretne zadania. Starajcie się uwzględnić umiejętności i preferencje rodziców. Pamiętajcie, że niektóre zadania mogą być bardziej wymagające niż inne, więc uczciwie rozdzielajcie obowiązki. Określcie daty i godziny, w których rodziny będą odpowiedzialne za sprzątanie. Starajcie się dostosować to do dostępności rodziców.

    Wyznaczenie osób biorących czynny udział w ceremonii

    Często podczas mszy świętej rodzice są zaangażowani w czytania, niesienie darów lub inne czynności. Przed spotkaniem warto mieć informacje od katechety, który przygotowuje dzieci do Pierwszej Komunii, aby móc wyznaczyć odpowiednie osoby do poszczególnych zadań.

    Komunikacja między rodzicami

    Ułatwcie rodzicom komunikację między sobą, aby mogli na bieżąco informować się o postępach i problemach. W tym celu najlepiej jest stworzyć grupę lub wspólny chat na facebooku.

    Jak oceniasz ten artykuł?
    [Oddanych ocen: 1 Średnia ocena: 5]

    Filip

      Od kilkunastu lat zajmuję się organizowaniem uroczystości Pierwszej Komunii. Aranżacja wnętrz oraz moda komunijna to dziedziny, w których się specjalizuję. Jako redaktor tego portalu dzielę się wiedzą oraz inspiracjami, które zdobywałem każdego roku przy współpracy z rodzicami oraz parafiami na terenie całej Polski.

      Powiązane artykuły

      Czym jest Biały Tydzień i co warto o nim wiedzieć?

      Autor Filip0

      Ile kosztuje komunia w restauracji? Ceny za talerzyk w 2024 r.

      Autor Filip0

      Kiedy się odbywa poświęcenie komunijnych medalików, modlitewników i różańców

      Autor Filip0

      Dodaj komentarz

      Recipe Rating





      The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

      Najpopularniejsze tematy komunijne

      Pomysły na komunijną aranżację kościoła

      Przygotowane przez nas propozycje bazują na niedrogich dekoracjach. Pozwolą także uniknąć kosztu związanego z wynajmem…

      Jak wyglądają i ile kosztują przygotowania do Pierwszej Komunii? Komunijne ABC

      9 września 2022

      Dziecko stresuje się przed pierwszą komunią – jak mu pomóc?

      21 czerwca 2019

      10 wskazówek dotyczących organizacji Pierwszej Komunii

      3 czerwca 2019
      Serwis o Pierwszej Komunii Świętej

      Nasz portal jest dedykowany wszystkim rodzicom i dzieciom, które przygotowują się do tego wyjątkowego dnia w życiu każdego katolika - Pierwszej Komunii Świętej. To miejsce, gdzie znajdziecie wiele przydatnych informacji, inspirujących artykułów i praktycznych porad dotyczących tego sakramentu.
      Ten serwis to także miejsce, w którym możecie dzielić się swoimi doświadczeniami i pomysłami.

      Dołączcie do naszej wspólnoty, zamieszczając komentarze i pytania pod artykułami oraz na naszej grupie facebookowej, gdzie możecie wymieniać się wiedzą i inspiracjami z innymi rodzicami.

      Czytaj dalej

      Zapraszamy Was do odkrywania piękna i duchowej głębi Pierwszej Komunii Świętej na naszym serwisie. Niech to wyjątkowe wydarzenie będzie czasem pełnym radości, modlitwy i bliskości z Panem Jezusem. Dzielmy się tym szczególnym okresem w życiu naszych dzieci i rodzin - razem tworzymy piękną wspólnotę wiary.

      Najnowsze artykuły komunijne

      Czym jest Biały Tydzień i co warto o nim wiedzieć?

      27 września 2023

      Ile kosztuje komunia w restauracji? Ceny za talerzyk w 2024 r.

      26 września 2023

      Kiedy się odbywa poświęcenie komunijnych medalików, modlitewników i różańców

      26 września 2023

      Największa grupa komunijna na Facebooku!

      Dołącz do grupy ponad 43.000 rodziców, którzy są lub byli zaangażowani w organizację Pierwszych Komunii swoich dzieci!

       

      Dołącz do grupy

       

      Napisz czego szukasz...