Jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie pomyślałby, że biznes komunijny będzie przynosił zyski porównywalne do przychodów z biznesu ślubnego. Wystawne przyjęcia, prezenty z górnej półki, a także torty wykonane z najwyższą precyzją to stałe punkty w majowym kalendarzu.
Koniec z kameralnymi przyjęciami
Obiady lub drobne poczęstunki w domowym zaciszu powoli odchodzą w zapomnienie. To dobrze czy źle? I dobrze i źle… Faktem jest jednak to, że z powodu wzrostu zainteresowania wystawnymi przyjęciami, najbardziej zadowoleni są polscy restauratorzy oraz właściciele lokali gastronomicznych.
Ile kosztuje zorganizowanie przyjęcia komunijnego?
Koszt ugoszczenia jednej osoby w restauracji to wydatek rzędu 100.00 – 250.00 złotych. Trzeba jednak zauważyć, że przy organizowaniu przyjęcia komunijnego, rodzice często rezygnują z podawania alkoholu.
Najczęściej wręczane prezenty komunijne
Bezapelacyjnym numerem jeden (od wielu już lat) jest gotówka. Na taką formę prezentu zazwyczaj decyduje się około 60% zaproszonych gości. Nikogo chyba nie zdziwi fakt, że numerem dwa na liście upominków komunijnych jest sprzęt elektroniczny, głównie laptopy, smartfony etc.
Jakie jeszcze podarunki chętnie wręczają rodzice i krewni?
Wśród popularnych prezentów znalazły się także: złote łańcuszki z medalikami (koszt około 100.00 – 300.00 złotych), rowery (około 500.00 – 1 000.00 złotych), Biblia z grawerowanym imieniem (około 100.00 złotych) oraz złote kolczyki dla dziewczynek (około 100.00 – 120.00 złotych).
Pozostałe wydatki
Przyjęcie w eleganckiej restauracji oraz prezent komunijny to nie jedyne wydatki rodziców i krewnych. Zapewne zdążyły przekonać się o tym te osoby, które kiedykolwiek uczestniczyły
w podobnym wydarzeniu.
Strój i inne dodatki
Bardzo ważnym – jeśli nie najważniejszym elementem tej jakże podniosłej uroczystości jest strój komunijny. Za elegancką sukienkę komunijną trzeba będzie zapłacić od 120.00 do nawet 600.00 złotych, natomiast za garnitur dla chłopca – około 240.00 złotych. Do tego dochodzą jeszcze wydatki związane z zakupem tortu komunijnego (około 75.00 złotych za kilogram), obuwia (około 50.00 złotych), wianka (około 50.00 złotych) oraz innych dodatków. Reasumując, czas Pierwszych Komunii Świętych to prawdziwe żniwa dla właścicieli restauracji, zakładów jubilerskich oraz sklepów oferujących elektronikę użytkową. Szacuje się, że wartość rynku prezentów komunijnych wynosi około 2 – 3 mld złotych rocznie.
Artykuł przygotowany we współpracy z: biznesfeed.pl