Ważne wydarzenia w kalendarzu liturgicznym celebrowane są przez kolejne osiem dni, które rozpoczynają się następnego dnia po uroczystości kościelnej. Nazywamy je oktawą. Podobnie jest z Pierwszą Komunią, a dni następujące po przyjęciu sakramentu nazywamy Białym Tygodniem.
Komunia przemija dla dzieci i rodziców szybko, wśród gorączkowych przygotowań i emocji związanych z odpowiednią prezencją oraz zachowaniem dziecka podczas ceremonii, a także kosztem i rodzajem otrzymywanych przez nie upominków. Biały Tydzień stanowi szansę na spokojne doświadczenie autentycznego znaczenia tego wydarzenia.
Jaki jest cel Białego Tygodnia?
Biały Tydzień rozpoczyna się już dzień po tym, gdy dziecko po raz pierwszy przyjęło sakrament Komunii Świętej. Ma to przyzwyczaić dziecko, aby dążyło do codziennego, a nie tylko okolicznościowego przyjmowania Chrystusa. Dzięki pewnego rodzaju przedłużeniu celebrowania przyjęcia komunii, wyrabiamy w dziecku nawyk uczestnictwa w Eucharystii. Analogicznie do pierwszych chrześcijan, którzy, jako nowi członkowie Kościoła, przywdziewali białe szaty, symbolizujące ich jedność z Chrystusem.
Jak wyglądają msze podczas Białego Tygodnia?
Msze święte w okresie „Białego Tygodnia” często są dostosowane specjalnie dla dzieci i charakteryzują się momentami aktywnego modlenia się na głos, śpiewu i zabawą. Oprawa liturgii jest zbliżona do tej z Pierwszej Komunii Świętej, często cały kościół jest ozdobiony tak, jak na tę uroczystość. Dzieci aktywnie uczestniczą w Mszy Świętej, czytając fragmenty Pisma Świętego, odczytując intencje modlitw, śpiewając psalmy oraz przynosząc dary do ołtarza.
Czy udział w nim jest obowiązkowy?
Biały Tydzień ma na celu wprowadzenie dziecka w obrzędy Eucharystii. Stanowi to okazję do rozpoczęcia regularnych wizyt w kościele. Dodatkowo wydłuża uroczysty nastrój, umożliwia refleksję i utrwala zmiany, które zaszły w trakcie uczestnictwa w Pierwszej Komunii Świętej. I choć sam brak uczestnictwa nie jest grzechem, to jednak z powyższych powodów jest bardzo wskazane.
Jak powinny być ubrane dzieci podczas mszy w Białym Tygodniu?
Termin „Biały Tydzień” oraz samo wydarzenie odnosi się do praktyki z pierwszych wieków chrześcijaństwa, kiedy nowi członkowie wspólnoty nosili białe stroje przez kolejny tydzień po chrzcie. Pierwsza Komunia Święta jest bardzo ważnym wydarzeniem w życiu katolika, dlatego wymaga szczególnej celebracji. Z tego powodu przez cały tydzień dzieci przychodzą do kościoła w kompletnym stroju komunijnym.