Duchowne przygotowania do przyjęcia po raz pierwszy sakramentu Komunii Świętej są podzielone na kilka etapów. Dzieci w trakcie przygotowań otrzymują przedmioty, które towarzyszyć im powinny przez całe życie. Stanowią one ważną pamiątkę z tego wydarzenia.
Jakie dewocjonalia otrzymują dzieci w trakcie przygotowań komunijnych?
Komunijna wyprawka – bo tak można nazwać zestaw przedmiotów, które otrzymają dzieci – składa się z różańca, książeczki z modlitwami oraz medalika komunijnego. Czasami dodatkowo obejmuje ona również świecę, jednak nie w każdej parafii praktykuje się ten zwyczaj, ponieważ często dzieci posiadają świecę, która towarzyszyła im podczas chrztu świętego.
Kiedy odbywa się poświęcenie różańców, książeczek i medalików?
Poświęcenie wyprawki komunijnej odbywa się przeważnie w kilku różnych dniach. Bywa jednak i tak, że ksiądz poświęca wszystkie przedmioty na jednym ze spotkań niedługo przed Komunią.
Najczęściej spotykaną praktyką jest:
- święcenie różańców pod koniec września lub na początku października, podczas jednego z Nabożeństw Różańcowych (po to, aby dzieci posiadały już własny różaniec na rozpoczynający się miesiąc maryjny),
- poświęcenie i wręczenie medalików przypada przeważnie na okres zimowy, pomiędzy grudniem a lutym
- święcenie świec odbywa się przeważnie w lutym, podczas święta Matki Boskiej Gromniczej
- poświęcenie i przekazanie dzieciom książeczek odbywa się niekiedy rok przed Pierwszą Komunią, a najpóźniej w listopadzie (ponieważ książeczki mają służyć dzieciom przy robieniu rachunku sumienia, odmawianiu modlitw przed spowiedzią i po spowiedzi, a także w przygotowaniach do przyjęcia sakramentu).
Katecheta czy rodzice – kto zamawia wyprawkę komunijną?
Ta formalność najczęściej zostaje ustalona podczas spotkania organizacyjnego. Jednak ze względu na fakt, iż rok szkolny rozpoczyna się we wrześniu, a poświęcenie różańców już w październiku – nie można zwlekać z ustaleniem osoby odpowiedzialnej. Z reguły, dewocjonalia kupowane dla grupy dzieci powinny być jednakowe dla każdego. Może się tym zająć katecheta lub któryś z rodziców.
Nie ma więc ścisłych przepisów odnośnie do daty, konieczne jest konsultowanie się z ustaleniami konkretnej parafii. Informacje dotyczące dat uroczystości, spotkań przygotowawczych i święceń są dostępne dla rodziców i dzieci w parafii oraz przekazywane na lekcjach religii. Dodatkowo odbywają się regularne spotkania z rodzicami dzieci, które przygotowują się do Pierwszej Komunii Świętej, na których uczestnicy z pewnością zostaną poinformowani o najważniejszych terminach.