Facebook
    Pierwsza KomuniaPierwsza Komunia
    Dołącz do grupy na facebooku
    • Wydatki
    • Firmy
    • Katechizm
      • Mały katechizm
      • Modlitwy na różne okazje
      • Pierwsza spowiedź
      • Przygotowanie duchowne
      • Sakrament Pierwszej Komunii
    • Moda
      • Chłopcy w dniu Pierwszej Komunii
        • Ubiór komunijny chłopców
        • Dodatki do ubioru dla chłopców
      • Dziewczynki w dniu Pierwszej Komunii
    • Pieśni
    • Potrawy
      • Torty komunijne
    • Przyjęcie
      • Dekoracje sali
      • Dekoracje stołu
      • DIY
      • Komunia w plenerze
    • Rozmowy o Komunii
      • Zwyczaje komunijne
    • Uroczystość
      • Dekoracje komunijne
      • Życzenia komunijne
    Pierwsza KomuniaPierwsza Komunia
    Pierwsza Komunia » Katechizm dla kandydatów » Przygotowanie duchowne » 7 rzeczy, które warto wiedzieć o Różańcu Świętym
    Przygotowanie duchowne

    7 rzeczy, które warto wiedzieć o Różańcu Świętym

    FilipAutor Filip4 września 2019Brak komentarzy4 min czytania
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Udostępnij
    Facebook Twitter Pinterest WhatsApp Email

    Różaniec to potężna modlitwa, w której zawierzamy swoje sprawy Najświętszej Maryi Pannie.Mimo to często brakuje nam motywacji, aby poświęcić na nią 20 minut swojego życia. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu zyskasz większą motywację, by kontemplować tajemnice modlitwy różańcowej i że stanie się on iskrą do częstszej modlitwy na Różańcu i zgłębiania życia Maryi oraz Jezusa. 

    1. Morskie zwycięstwo i Święto Matki Bożej Różańcowej. Modlitwa różańcowa odmawiana była już w IV i V wieku, jednak dopiero w XVI w. po odniesieniu zwycięstwa w słynnej bitwie morskiej pod Lepanto (przypisywanemu błaganiom świętego Papieża Piusa V do wiernych, by modlili się na Różańcu) w kalendarzu zostało ustanowione liturgiczne święto Matki Bożej Różańcowej. Dzień ten wypada 7 października i upamiętnia zwycięstwo floty chrześcijańskiej pod Lepanto.

    2. Objawienia fatimskie. Maryja sześciokrotnie objawiła się dzieciom w Fatimie, za każdym razem nalegając by modlić się na Różańcu. Tę formę modlitwy przedstawiła jako sposób uratowania świata przed wojną.

    3.  Tajemnice różańca są fragmentami biblijnymi. Każda Tajemnica Różańca Świętego to fragment Ewangelii opisujący zdarzenia z życia Maryi i Jezusa.

    4. Tajemnice Światła. Do ubogacenia Różańca przyczynił się Papież Jan Paweł II, dodając do modlitwy nowe tajemnice do kontemplacji. W liście z 16 października 2002 roku ogłasza on rok 2003 – Rokiem Maryjnym. Z tego powodu postanawia dodać do modlitwy nowy element – tajemnice Światła, które nawiązują do misji Jezusa pełnionej na ziemi.Dzień, który zasugerował Jan Paweł II na Tajemnice Światła to czwartek.

    5. Różaniec był ulubioną modlitwą wielu świętych i błogosławionych. Jan Paweł II zawierzył swoje życie Matce Bożej, a na początku swojego pontyfikatu powiedział, że Różaniec jest jego ulubioną modlitwą. O potędze Różańca Świętego mówił także Święty Franciszek Salezy w słowach: „Nigdy dusza gorliwa w codziennym odmawianiu różańca św. nie będzie heretycka lub oszukana przez szatana: to jest twierdzenie, które podpisuję swoją krwią”. Także Św. Maksymilian Kolbe określił Różaniec jako: „Prosta a wzniosła zarazem modlitwa”, dzięki której w łatwy sposób możemy dostawać wiele łask. Przykładów można znaleźć znacznie więcej, podobnie jak i świadectw – nie tylko wśród osób duchownych ale także świeckich.Święty ojciec Pio nalegał, aby jego duchowe dzieci codziennie odmawiały modlitwę różańcową, mówiąc: „Odmawiajcie zawsze Jej różaniec i czyńcie dobro. Dzięki tej modlitwie szatan spudłuje swe ataki i będzie pokonany, i to zawsze. Jest to modlitwa do Tej, która odnosi triumf nad wszystkim i nad wszystkimi”

    6. Duchowe Dzieła. Różaniec stał się natchnieniem dla wielu świętych do napisania dzieł duchowych. Jednym z najbardziej znanych jest „Tajemnica Różańca Świętego” Świętego Ludwika de Montfort. Napisał on również inne dzieło poświęcone Maryi – „Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny”.

    7. Papieże także pisali o różańcu. Miano „różańcowego papieża” można przyznać Leonowi XII, który napisał o tej modlitwie 16 dokumentów! O różańcu pisali także Pius X – w Liście apostolskim Summa Deus. Benedykt XV pisał, że „Matka Boża ma tak wielki wpływ na swego Boskiego Syna, która jest pośredniczką i szafarką wszelkich łask udzielonych ludziom zawsze okazuje swą moc, zwłaszcza wtedy, gdy uciekamy się do różańca świętego”. Pius XI napisał, iż „Kościół i sam papież — w obliczu błędów i ciężkich bolączek obecnych czasów — znajdują pociechę i natchnienie w synowskim zawierzeniu Matce Odkupiciela oraz w codziennym odmawianiu różańca Ten «Psałterz Matki Bożej, brewiarz Ewangelii i życia chrześcijańskiego» jest «mistycznym wieńcem», «mistyczną koroną», umiłowaną przez katolików, niezależnie od ich przynależności społecznej”. Pius XII zaś zachęcał rodziny chrześcijańskie do umieszczenia różańca na honorowym miejscu wśród innych modlitw. W encyklice Ingruentium malorum wezwał do ufnej modlitwy do Maryi, Matki całego rodzaju ludzkiego, aby zażegnała poważne konflikty między narodami, uchroniła Kościół przed prześladowaniami w wielu krajach oraz ustrzegła młodzież przed niebezpieczeństwami „Aby można było osiągnąć te szlachetne cele, papież Pius XII wzywa do modlitwy różańcowej, przekonany o «jej wielkiej skuteczności w otrzymaniu matczynej pomocy Najświętszej Maryi Panny” – pisał. Jan XXIII poświęcił pobożnej modlitwie maryjnej dwa znaczące dokumenty: encyklikę Grata recordatio o odmawianiu różańca w intencji misji i pokoju oraz List apostolski Il religioso convegno. Święty papież Jan Paweł II napisał duchowe arcydzieło na temat różańca: Różaniec Najświętszej Maryi Panny.

    Jak oceniasz ten artykuł?
    [Oddanych ocen: 0 Średnia ocena: 0]

    Różaniec Święty
    Filip

      Od kilkunastu lat zajmuję się organizowaniem uroczystości Pierwszej Komunii. Aranżacja wnętrz oraz moda komunijna to dziedziny, w których się specjalizuję. Jako redaktor tego portalu dzielę się wiedzą oraz inspiracjami, które zdobywałem każdego roku przy współpracy z rodzicami oraz parafiami na terenie całej Polski.

      Powiązane artykuły

      Czym jest Biały Tydzień i co warto o nim wiedzieć?

      Autor Filip0

      Kiedy się odbywa poświęcenie komunijnych medalików, modlitewników i różańców

      Autor Filip0

      Jak wybrać odpowiedniego spowiednika?

      Autor Filip0

      Dodaj komentarz

      Recipe Rating





      The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

      Najpopularniejsze tematy komunijne

      Pomysły na komunijną aranżację kościoła

      Przygotowane przez nas propozycje bazują na niedrogich dekoracjach. Pozwolą także uniknąć kosztu związanego z wynajmem…

      Jak wyglądają i ile kosztują przygotowania do Pierwszej Komunii? Komunijne ABC

      9 września 2022

      Dziecko stresuje się przed pierwszą komunią – jak mu pomóc?

      21 czerwca 2019

      10 wskazówek dotyczących organizacji Pierwszej Komunii

      3 czerwca 2019
      Serwis o Pierwszej Komunii Świętej

      Nasz portal jest dedykowany wszystkim rodzicom i dzieciom, które przygotowują się do tego wyjątkowego dnia w życiu każdego katolika - Pierwszej Komunii Świętej. To miejsce, gdzie znajdziecie wiele przydatnych informacji, inspirujących artykułów i praktycznych porad dotyczących tego sakramentu.
      Ten serwis to także miejsce, w którym możecie dzielić się swoimi doświadczeniami i pomysłami.

      Dołączcie do naszej wspólnoty, zamieszczając komentarze i pytania pod artykułami oraz na naszej grupie facebookowej, gdzie możecie wymieniać się wiedzą i inspiracjami z innymi rodzicami.

      Czytaj dalej

      Zapraszamy Was do odkrywania piękna i duchowej głębi Pierwszej Komunii Świętej na naszym serwisie. Niech to wyjątkowe wydarzenie będzie czasem pełnym radości, modlitwy i bliskości z Panem Jezusem. Dzielmy się tym szczególnym okresem w życiu naszych dzieci i rodzin - razem tworzymy piękną wspólnotę wiary.

      Najnowsze artykuły komunijne

      Czym jest Biały Tydzień i co warto o nim wiedzieć?

      27 września 2023

      Ile kosztuje komunia w restauracji? Ceny za talerzyk w 2024 r.

      26 września 2023

      Kiedy się odbywa poświęcenie komunijnych medalików, modlitewników i różańców

      26 września 2023

      Największa grupa komunijna na Facebooku!

      Dołącz do grupy ponad 43.000 rodziców, którzy są lub byli zaangażowani w organizację Pierwszych Komunii swoich dzieci!

       

      Dołącz do grupy

       

      Napisz czego szukasz...