Sakrament spowiedzi świętej zawsze jest czymś stresującym. Szczególnie jeśli jest przyjmowany on po raz pierwszy. Jest to bardzo ważne wydarzenie w życiu religijnym dziecka dlatego jako rodzice, wychowawcy czy rodzice chrzestni jesteśmy zobligowani do tego, aby przygotować dziecko odpowiednio do tego sakramentu. To, w jaki sposób podejdzie do tego sakramentu za pierwszym razem, będzie rzutować na całe jego życie. Dlatego ważne jest, aby wytłumaczyć dziecku czym jest grzech, żal za grzechy oraz przebaczenie. Zatem jak zadbać o to aby nasze dziecko z czystym sumieniem mogło przystąpić do sakramentu Pierwszej Komunii Świętej?
Co będzie najważniejsze dla dziecka?
Dziecko powinno zrozumieć, że nawet jeśli postępowało źle, wciąż jest kochane, gdyż w ten sposób postępuje Bóg, który swoją ogromną mółością obdarza nawet największych grzeszników.2
Dziecko powinno zrozumieć jak wielkim miłosierdziem jest przebaczenie
Przystąpienie do spowiedzi to prośba o przebaczenie grzechów przez Pana Boga. Gdy rodzic wytłumaczy dziecku, jak często wszyscy przebaczali sobie nawzajem, zrozumie ono dlaczego jest to takie ważne. Jeżeli dziecko zrozumie, że Bóg nie czuje do niego gniewu lecz smutek w związku z popełnianym grzechem, łatwiej będzie mu wyznać swoje winy. Grzech nie umniejsza miłości Boga względem nas.
Należy wyjaśnić dziecku jaka różnica występuje pomiędzy grzechem popełnianym świadomie (zrobionym z własnej woli lub pod wpływem pokusy), a nieumyślnym błędem. Grzech występuje jedynie wtedy, gdy jest świadomym wyborem.
Głównym zadaniem rodziców jest wpojenie dziecku właściwych zasad moralnych. Wytłumaczenie dziecku jak poważne są konsekwencje złych decyzji (np. sprawianie komuś bólu i przykrości, którego ono samo nie chciałoby poczuć).
Dziecko musi zrozumieć sens spowiedzi
Spowiedź święta to sakrament, który pozwala się zbliżyć się do Boga. Doprowadza nas do stanu czystości, w którym możemy przyjmować Chrystusa. Dzięki otrzymaniu przebaczenia od Boga i żalu za grzechy, dziecko będzie czuć się lepiej. Szczery żal za grzechy to jedyna droga, by dziecko i Bóg znowu zostali najlepszymi przyjaciółmi. Każdy człowiek, aby otrzymać odkupienie grzechów, musi wyznać je księdzu, który jest pośrednikiem Boga na Ziemi.
Odpowiedni rachunek sumienia
Do dobrej spowiedzi niezbędne będzie dokonanie odpowiedniego rachunku sumienia. W tym celu dzieci otrzymały już książeczki, w których znajdą wskazówki i pytania, na które powinny odpowiedzieć zanim podejdą do konfesjonału. Rachunek sumienia powinien dotyczyć wszystkich dziedzin życia.
MIŁOŚĆ DO BOGA
- Czy słucham przykazań Boga?
- Czy rozmawiam z Bogiem modląc się?
- Czy dziękuję Bogu za to, że mnie stworzył?
- Czy dziękuję Bogu za to co, od niego otrzymuję?
- Czy przepraszam Boga zawsze wtedy, gdy jestem samolubny i nie dziele się z innymi?
MIŁOŚĆ DO BLIŹNICH
- Czy zawszę mówię prawdę?
- Czy jestem uprzejmy dla innych osób, zwłaszcza tych, które różnią się ode mnie?
- Czy pomagam innym?
- Czy słucham innych?
- Czy przebaczam ludziom, którzy mnie krzywdzą?
- Czy słucham rodziców i opiekunów?
- Czy dziękuję innym za to, co dla mnie robią?
MIŁOŚĆ SIEBIE SAMEGO
- Czy dbam o zdrowie?
- Czy próbuję nauczyć się nowych rzeczy od moich rodziców, nauczycieli i przyjaciół?
SZACUNEK DO PRZEDMIOTÓW I ZWIERZĄT
- Czy dbam o rzeczy, które posiadam?
- Czy dziele się z innymi tym, co mam?
- Czy szanuje przedmioty, które nie należą do mnie?
- Czy traktuje zwierzęta i środowisko z szacunkiem?
Spowiedź święta i pokuta
Ostatnim krokiem jest zapoznanie dziecka z procedurą spowiedzi. Wytłumacz dziecku, że nic się nie stanie, gdy nieświadomie zapomni któregoś z grzechów lub pomyli regułkę. Spowiedź nie może wiązać się ze stresem. Najważniejszy jest żal za grzechy oraz pokuta, a ksiądz w konfesjonale, poprowadzi dziecko przez ten „proces”.
Zobacz również: Formuła do Sakramentu Pierwszej Spowiedzi Świętej